Lwowskie ikony

Wśród wielu narodów na świecie, a także miast i krain, Lwów słynie z najładniejszych na świecie ikon, czyli świętych obrazów, tworzonych na drewnie. Aby taka, cudna ikona powstała potrzeba jest kilku czynników. Przede wszystkim dobrego drewna, które może być tylko określonej jakości, tak jak na przykład, uzyskanego z drewna cedrowego oraz cyprysowego. Te dwa gatunki słyną z tego, że są bardzo trwałe i odpowiedniej twardości, a taka ikona ma obowiązek przetrwać dużo, a także różne warunki atmosferyczne oraz różne poziomy wilgotności, jeśliby zdarzył się gdzieś przeciekający dach, albo inna sytuacja, jak na przykład zalanie itd.

11643386466_e55e09e0e1_h

Talent, niezwykle ważny

Malowanie, to coś co nie każdy potrafi, warto dodać, że także poziomy uzdolnienia są różne. Osoby tworzące ikony, zazwyczaj mają swój, zupełnie nietypowy i bardzo indywidualny styl malowania, który pozwala na rozpoznawanie ich produktów, po określonej linii pisania ikon, które niby są malowane, ale takiego określenia w ich przypadku się właśnie używa, bo to dzieła niezwykłe. Kolejną ważną sprawą, jest wybór tematu, zazwyczaj ma on dotyczyć jakiegoś ważnego wydarzenia z życia świętych, albo samego Chrystusa. Na ikonach można znaleźć wszystkie ważne wydarzenia, związane z Jego życiem. Tak na przykład z Chrztem w rzece Jordan, kiedy to na niebie ukazała się gołębica, czyli symbol Ducha św. Kolejną ciekawa scena, malowana na ikonach, to Narodziny Chrystusa w Betlejem, w żłobie, na sianie, a także w towarzystwie pasterzy i zwierząt, takich jak owce i bydło. Zwłaszcza w kulturze wschodniej i na ikonach, odnaleźć można postacie Trzech Króli, którzy przyszli odwiedzić, nowo narodzone dziecko, czyli maleńkiego Chrystusa w Betlejem.

lviv-660587_1280

Bogate zdobnictwo

Niektóre ikony mimo że wydają się być skromne, są w istocie bogato zdobione, a do ich wykańczania używa się bardzo cennych materiałów i kamieni szlachetnych, dlatego też misternie wykonywane ikony, mają czasem aż tak zawrotne ceny, zwłaszcza jeśli chodzi o te starsze już i uznane jako zabytkowe, które możliwe są do podziwiania w czasie wycieczki do Lwowa z Rzeszowa. W Rzeszowie zatrzymuje się autobus, który zbiera ludzi, którzy zamierzają wyruszyć z biurem kresy do Lwowa na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?